Georgia Future Problem Solving Program

Winning Schools 2019

45th Year

SCENARIO WRITING

Junior Division

David C. Barrow Elementary School, Athens - 1st, 2nd, and 4th placesDD

Malcom Bridge Middle School, Bogart - 3rd place

Middle Division

Malcom Bridge Middle School, Bogart - 1st, 2nd, and 3rd places

Senior Division

North Oconee High School, Bogart – 1st place

North Gwinnett High School, Suwanee - 2nd place

COMMUNITY PROBLEM SOLVING TEAM

 

Junior Division

Baker Place Elementary School, Grovetown - 1st place

GLOBAL ISSUES TEAM PROBLEM SOLVING

Junior Division

Stallings Island Middle School, Martinez – 1st place

Stevens Creek Elementary School, Martinez – 2nd place

Mary Lin Elementary School, Atlanta – 3rd and 4th places

Middle Division

Stallings Island Middle School, Martinez – 1st place

Pinckneyville Middle School, Peachtree Corners – 2nd place

Menlo School, Menlo - 3rd place

Westside Middle School, Winder - 4th place

Senior Division

Norcross and Paul Duke High Schools, Norcross – 1st place

North Oconee High School, Bogart - 2nd place

Peach County High School, Fort Valley – 3rd and 4th places

GLOBAL ISSUES INDIVIDUAL PROBLEM SOLVING

Junior Division

 

Stevens Creek Elementary School, Martinez - 1st, 2nd, and 4th places

Evans Elementary School, Evans - 3rd place

Middle Division

Stallings Island Middle School, Martinez - 1st place

Paul Duke High School, Norcross - 2nd place

Menlo School, Menlo - 3rd place 

Senior Division

North Gwinnett High School, Suwanee - 1st place

Chattooga County High School, Summerville - 2nd place

Peach County High School, Fort Valley - 3rd place

TEAM ACTION PLAN

Junior Division

Stevens Creek Elementary School, Martinez – 1st place

Bear Creek Middle School, Statham – 2nd place

Stallings Island Middle School - 3rd place

North Columbia Elementary School, Appling – 4th place

Middle Division

Lyerly School, Lyerly - 1st and 3rd places

Pinckneyville Middle School, Peachtree Corners - 2nd place

Westside Middle School, Winder - 4th place

Senior Division

Peach County High School, Fort Valley - 1st and 4th places

Norcross and Paul Duke High Schools, Norcross - 2nd place

North Gwinnett High School - 4th place

TEAM PRESENTATION OF ACTION PLAN

 

Stevens Creek Elementary School, Martinez – 1st place

North Columbia Elementary School, Appling – 2nd place

Bear Creek Middle School, Statham – 3rd place

Harlem Middle School, Harlem - 4th place

Middle Division

Menlo School, Menlo - 1st place

Westside Middle School, Winder - 2nd place

Stallings Island Middle School, Martinez - 3rd place

Burney-Harris-Lyons Middle School - 4th place

Senior Division

Peach County High School, Fort Valley - 1st and 2nd places

North Oconee High School, Bogart - 3rd place

North Gwinnett High School - 4th place

Creative Cat

Senior Division - North Oconee High School, Bogart

Rookie Coach of the Year

A coach from Malcom Bridge Middle School, Bogart

 

Coach of the Year

A coach from Bear Creek Middle School, Statham

© 2023 by My site name. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
  • RSS Classic